Büyük Küçük Herkes Tüketmeli. Beyni güçlendiriyor ve vücuttan mikrop atıyor

Büyük Küçük Herkes Tüketmeli. Beyni güçlendiriyor ve vücuttan mikrop atıyor

Limondan bile daha fazla C vitamini barındıran bu besin vücuttaki mikropları temizliyor. Beyni güçlendiriyor aynı zamanda da bağışıklık sistemine iyi geliyor. Hünnap meyvesinin bilinmeyenleri

C ve A vitamini açısından zengin olan hünnap meyvesi kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılır.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre: Limon kadar C vitamini deposu olan hünnap meyvesinin sayısız faydası ortaya çıktı. Türkiye'de henüz yeni keşfedilen bu meyve uzun zamandır Çin ve Asya bölgesinde şifalı besin olarak tüketiliyor.

Lif oranı oldukça yüksek olan hünnap meyvesinin vücudu mikroplardan arındırdığı aynı zamanda da beyni güçlendirdiği belirtiliyor.

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonrasında özellikle bağırsak sağlığı  için büyük faydaları bulunan hünnap meyvesinin kabızlığa iyi geldiği belirtilirken aynı zamanda da mide rahatsızlıklarını geçirdiğine dikkat çekildi. Gaz sıkışmasına karşı da iyi gelen hünnap ayrıca vücuttaki kötü huylu hücrelerin oluşumuna engel oluyor. Magnezyum içeriği sayesinde ise kas ağrılarına iyi gelerek kas zedelenmesi sonrası dokuların hızlı iyileşme sürecine katkı sağlıyor. 

HÜNNAP NASIL TÜKETİLEBİLİR?

Peki Hünnap nasıl tüketilir? Bu konuda Hürriyet gazetesi de kısa bir bilgi yayınlayarak gerekli cevabı vermiş. Hünnap meyvesi, çay şeklinde tüketilebilir. Meyvesi yaş ya da kurutulmuş halde ara öğünlerde yenebilir. Öte yandan hünnap meyvesinin reçelini de yapabilirsiniz.

HÜNNAP ÇAYI NASIL YAPILIR?

Faydalarını öğrendiniz. Peki hünnap çayı nasıl yapılacak? Bunun da çok basit bir yöntemi bulunuyor. 

1 bardak suyu cezve veya küçük bir demlikte kaynatınız. Kaynamış suyu ocaktan alarak üzerine dilimlenmiş bir kaç kuru hünnap meyvesinden atınız. 10 dakika kadar beklettikten sonra çayınız hazır olacaktır. Afiyetle tüketebilirsiniz. Günde 1 fincan tüketmeniz faydalarından yararlanmanız için yeterli olacaktır. 

HÜNNAP NASIL KURUTULUYOR?

Birden çok faydasıyla dikkat çeken  hünnap meyvesinin kurutma şekli de çok basittir. Güneş altına sererek bir süre kendiliğinden kurumasını bekleyebilirsiniz. Tıpkı kayısı kurutur gibi bir yöntemi deneyebilirsiniz.