Gülse Birsel Kimdir? Gülse Birsel'in Gün Yüzüne Çıkmamış Mesleği

Gülse Birsel Kimdir? Gülse Birsel'in Gün Yüzüne Çıkmamış Mesleği

Yazdığı diziler ile adından söz ettiren Gülse Birsel bugüne dek Yalan Dünya, Jet Sosyete ve Avrupa Yakası dizileriyle büyük başarılar elde etti. Peki Gülse Birsel aslında kimdir?

11 Mart 1971 tarihinde, Gültekin ve Semiha Şener çiftinin üçüncü çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya gelen Gülse Birsel, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğrenim gördükten sonra Columbia Üniversitesi Sinema Bölümünde yüksek lisans yaptı. Gülse Birsel, 1999 yılında Salah Birsel'in akrabası olan gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile evlendi.

Üniveriste ikinci sınıftayken Aktüel dergisinde işe balayan Birsel, yüksek lisansını tamamladıktan sonra ATV'de sabah bülteninin dış haberlerini kaleme aldı. Takip eden yıllarda Esquire ve Harper's Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 2000'lerin başında Sabah gazetesinde köşe yazarlığına başlayan Birsen, aynı yıllarda FHM, Gezi, Harper's Bazaar ve House Beautiful dergilerinin de genel kordinatörlüğünü yaptı.

ATV'de yayınlanan 'g.a.g' adlı programın sunuculuğunu yapmasıyla tanınan biri haline gelen Birsel, 2003 yılında 'Eyvah! Eski kocam' adlı dizi ile oyunculuğa adım attı. 2004 yılında yayınlanmaya başlayan 'Avrupa Yakası' adlı dizinin senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlenmesi ile geniş kitlelere adını duyurdu. 2005 yılında 'Hırsız Var!' adlı film ile sinema dünyasına adım atan Gülse Birsel, 2009 yılında vizyona giren '7 Kocalı Hürmüz' filminde yer aldı. 2012 yılında başlayan ve dört sezon süren 'Yalan Dünya' dizisi kalema aldı ve başrol oyunculuğunu üstlendi. 2017 yılında ilk sinema filmi olan 'Aile Arasında' ile başarısını bir kez daha kanıtayan Gülse Birsel, 2018 yılında 'Jet Sosyete' dizi ile ekranlara geldi.

Dizi, sinema ve birçok derginin yayıncılığını üstlendiği yıllarda Gayet Ciddiyim, Hala Ciddiyim, Yolculuk Nereye Hemşerim?, Velev ki Ciddiyim, Yazlık ve Memleketi Ben Kurtaracağım! adlı kitapları kaleme alan Gülse Birsel, Turkcell, Boyner, Markafoni, Trendyol.com, Subaru ve Garanti gibi önemli şirket ve markaların reklamlarının yüzü oldu.