WhatsApp yeni özelliğini hayata geçirdi

WhatsApp yeni özelliğini hayata geçirdi

Mobil uygulama devi WhatsApp bir süredir kullanıcıların merak ettiği ve talep ettiği özelliği hayata geçirdi.

Dünya genelinde 2 milyara yakın kullanıcısıyla mobil uygulama devi olan  WhatsApp yeni özelliği an itibariyle devreye aldı.  WhatsApp üzerinde son görülme özelliği bulunuyordu. Bu özellik çok sayıda kullanıcıyı rahatsız ediyordu.  WhatsApp üzerindeki bu özellik isteğe bağlı olarak kapatılıp açılmaktaydı.  WhatsApp üzerinde gizliliği ihlal eden bir uygulama açığı bulunmaktaydı. Son günceleme ile birlikte  WhatsApp bu gizlilik ihlalini ortadan kaldıran bir adım attı.

Bugüne dek sorun olan o özellik artık yeni bir hal aldı..  WhatsApp tarafından yapılan açıklamada son değişikliği doğrular nitelikteydi. 
 
NTV'de yer alan bilgilere göre rehberinizde kayıtlı olmayan kişiler bile sizin numaranızı ekleyip, son görülmenizi kontrol edebiliyordu. 

Yani haberiniz olmadan takip edilme pratiğine şirketin uygulamaları izin veriyordu. WhatsApp sessiz sedasız uygulamaya aldığı son güncellemeyle bu durumu ortadan kaldırdı.

Teknik olarak WhatsApp'ın son duyurusu daha önce yayımlanmış bir güncellemenin genişletilmiş versiyonu. 

Şirket geçen yıl rakibi Signal benzeri bir adım atarak, kaybolan mesajlar özelliği getirmişti. 

ARTIK TEK TEK İŞARETLEMEYE GEREK YOK
 
Ancak bunu kişiye özel olarak tek tek yapmanız gerekiyordu. Yani WhatsApp'ta tüm yazışmalarınız kayıt dışı kalsın istiyorsanız bütün rehberle tek tek bunu işaretlemek zorundaydınız.

WhatsApp son güncellemeyle bu durumu ortadan kaldıracak. Tek bir yerden bütün mesajlaşmayı belirli bir sürenin ardından sildirmek mümkün olacak. 

SEÇENEKLER DE ARTIRILDI

WhatsApp ayrıca 7 gün kuralını da değiştiriyor. Geçen sene başlayan uygulamada mesajlar 7 gün sonra kayboluyordu. Artık mesajların ne zaman kaybolacağına dair süreyi siz belirleyeceksiniz. WhatsApp halen bu konuda Signal'in gerisinde. Signal birçok seçenek sunarken WhatsApp 24 saat, 7 gün ve 90 gün seçeneklerini getirdi. 

Beta versiyonu dağıtıma çıkan güncellemeyle birçok uygulamada olan özellik WhatsApp'a da gelecek. 
 
Anroid kullanıcıları için 2.21.24.8 Beta versiyonu dağıtıma sokan WhatsApp'ta mesajlara tepki vermek mümkün olacak. 

Buna benzer bir özellik Facebook ve Instagram'da da bulunuyor. Meta (Facebook'un yeni adı) çatısı altındaki WhatsApp'taki bu güncellemenin ne zaman herkese açılacağı belli değil. 

TELEGRAM ÖNE GEÇİNCE GERİ KALMADILAR

Öte yandan WhatsApp yönetimi en büyük rakiplerinden olan Telegram öne geçince peş peşe yeni özellikleri devreye almaya başladı. 2022 yılında WhatsApp tarafından bir dizi yeni değişikliklerin daha yapılması bekleniyor..

Kaynak: NTV- VATAN- GERÇEK GÜNDEM