Engin Akyürek Kimdir? Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Engin Akyürek Kimdir? Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Şimdilerin en başarılı oyuncularından biri olan Engin Akyürek aslında oyuncu değilmiş. Oyunculuğa sonradan yönelen Engin Akyürek hakkında ilk kez duyacağınız bilgiler.

12 Ekim 1981 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Engin Akyürek, aslen Erzincanlıdır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan oyunucu, 2004 yılında yayınlanan 'Türkiye'nin Yıldızları' adlı yarışma programından birinci oldu. Yarışmanın ardından oyunculuk kariyerine başarılı oyuncu kadrosu ve sevilen hikayesi ile dönemine damga vuran 'Yabancı Damat' adlı dizi ile adım atan Akyürek, 2006 yılında vizyona giren Kader adlı film ile beyaz perdeye adım attı.

'Karayılan' dizisinde canlandırdığı Nizipli karakteri ile seyirci karşısına geçen oyuncu, 2009 yılında yayınlanan 'Bir Bulut Olsam' ve 2010-2012 yılları arasında yayınlanan 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' adlı dizi ile uluslararası tanınan bir isim haline geldi.

2014 yılında vizyona giren 'Bi Küçük Eylül Meselesi' adlı filmde başrol olarak karşımıza çıkan Akyürek, hayat verdiği Tekin Bahadır karakteri ile herkesin kalbinde yer edindi. Aynı yıl başrolünü Tuba Büyüküstün ile paylaştığı 'Kara Para Aşk' adlı dizisi sayesinde Uluslararası Seul Drama Ödüllerinde 'En İyi Aktör' seçildi. Öte yandan Kara Para Aşk dizisi ile Uluslararası Emmy Ödüllerinde 'En İyi Erkek Oyuncu' dalına aday gösterildi.

Son olarak 'Sefirin Kızı' adlı dizide Sancar Efeoğlu karakteri ile karşımıza çıkan Akyürek, Yabancı Damat, Kara Para Aşk ve Fatmagül'ün Suçu Ne? dizi ile yakaladığı uluslararası başarıyı tekrardan yakaladı. 

Engin Akyürek'in Yer Aldığı Son Projesi 

2022 yılı içerisinde vizyona girecek 'Yolun Açık Olsun' filminde Kemal Atatürk karakteri ile karşımıza çıkacak Akyürek, dünyanın sayılı dijital platromları arasına adını yazdırmış Disney Plus için çekilen 'Kaçış' dizisinde başrol oyuncusu olarak yer aldı.