Alzheimer Hastası Olmamak İçin Acil Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Alzheimer Hastası Olmamak İçin Acil Terketmeniz Ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Alzheimer son dönemin en tehlikeli hastalıklarından biri oldu. Bazı alışkanlıklar direk beyin üzerinde olumsuz etkilere yol açarak Alzheimer hastalığına yol açıyor. İşte terk etmeniz gereken o alışkanlıklar.

Demans hastası olan bir tanıdığınız veya ailenizde demans hastası varsa bu hastalığın aile bireyleri üzerinde nasıl olumsuz etkiler bıraktığını çok iyi bilirsiniz. Alzheimer hastalarının büyük bir bölümü ne yazık ki ilerleyen dönemde çok zor duruma düşmektedir. Aile bireyleri ise bu süreçten olumsuz anlamda etkilenmektedir.

Alzheimer , demans hastalığının bir türüdür ve ne yazık ki tedavisi yoktur. Haftada üç kez spor yapmanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalttığı öne sürülüyor. Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikan’ın Alzheimer hastası açıklarken bu hastalıktan korunma yolları hakkında da bilgilendirmeler yapıyor. 

Alzheimer hastası olmamak için terketmeniz gereken bazı alışkanlıklar var.

newsner internet sitesinde yayınlanan bir haberde Alzheimer hastalarının terk etmeleri gereken alışkanlıklara yer verildi: 

İşte sırasıyla o alışkanlıklar

1- Sigarayı bırakın

Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.

2- Daha fazla B12 vitamini alın

B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş.

 3- Daha aktif olun

Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.

4- Daha fazla D vitamini alın


ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini %125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.

5- Kahve için

Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta.

6- Başınızı koruyun

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.

7- Alkol tüketiminizi azaltın

Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor.

8- Beyin egzersizleri yapın

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.

9- İyi dinlenin

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

ÖZEL NOTLAR:

Demans hastalığına yakalanmamak için mümkünse stresten uzak durun. Yaşam tarzınızda değişikliklere gidin. Size zarar veren ve olumsuz duygular hissetmenize yol açan sorunlardan uzaklaşın. Düzenli uyku uyumaya dikkat edin. Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeye çalışın ve beyne zarar veren kızartılmış yiyeceklerden uzak durun. Kızartılmış yiyecekler sadece kilo alınımına yol açmaz. Aynı zamanda bu tür yiyecekler beynin zarar görmesine neden olur. Fazla tüketilen şekerli yiyecekler de beynin düşünme yetisine zarar verir. 

Bu uyarılara kulak verin ve arkadaşlarınızı demans konusunda bilgilendirmeyi ihmal etmeyin!