Şanlıurfa Gezilecek Turistik Yerler

Şanlıurfa Gezilecek Turistik Yerler

Şanlıurfa Türkiye’nin en çok gezilecek yerlerine sahip olan şehirlerden biridir. Şehir içerisinde Balıklı Göl, Hz. İbrahim Mekanı, Halfeti evleri gibi bir çok alan mevcut.

Bir gün içerisine sığdırılamayacak kadar büyük olan Şanlıurfa gezilerinizde görmeniz gereken bir çok yer bulunuyor. Urfa Kalesi ve Hz. İbrahim’in çarmıha gerildiği mancınıklar da görülmeye değer yerler arasında yer alıyor.

Halfeti’nin Tarihi Dokusu

Bir tur eşliğinde gezmeyi planlıyorsanız mutlaka Urfa merkezi başka bir gün Halfeti turunu başka bir güne gelecek şekilde bir tur organizasyonu seçmeniz gerekiyor. Halfeti için bir tekne turu son derece ideal bir seçim olabilir. Tekne turu ile Rum Kalenin surlarını da görebilme şansınız var. Havanın güneşli olduğu günlerde Halfeti sizlere çok güzel bir manzara sunuyor. Eski Halfeti’ye doğru yaklaşırken sular altında kalan bir minare en çok dikkatinizi çeken şey oluyor.

Rum Kale

Birecik Barajı’nın yapılması ile oluşan bir yarım ada üzerinde kalan kale Kamışlı Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Bahar aylarında gezmeye gittiğinizde Rum Kale sarı çiçekleri ve tarihe karışan surları ile sizleri karşılıyor. Kale yıkıntıları arasında gezerken eski göz yaşı şişelerine rastlayabilir ve tarihi mekanda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Balıklı Göl Herkesin İlgi Odağı

Çeşitli efsanelere konu olan Balıklı Göl içerisinde barındırdığı kutsal sayılan balıklarla insanları kendisine çekiyor. Aynı zamanda birçok türbenin bulunduğu Balıklı Göl ziyaretçilerin akınına uğruyor. Balıklı Göl’ün bulunduğu alanda Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da bir çok ziyaretçinin görmesi gereken bir yer.

Şanlıurfa Kalesi

Şehrin yakınında Dambak Tepesi’nde bulunan kalede M.Ö 2000 yıllarında yapıldığı düşünülüyor. Haçlı seferleri sırasında büyük bir role sahip olan kale Osmanlılar zamanında birçok tamir ve bakımdan geçirilmiştir. Kale iç ve dış kısım olmak üzere iki farklı bölümden meydana geliyor.